Gresy drewnopodobne – na czym polega ich fenomen?

W ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem cieszą się płytki gresowe, które do złudzenia przypominają drewno. Wybierają je zarówno klienci indywidualni do swoich domów, jak i osoby projektujące miejsca publiczne, takie jak: sklepy, restauracje czy salony piękności. Skąd tak duży popyt na tego typu produkty? Otóż większość z nas docenia piękno naturalnego parkietu wykonanego z drewna: jest to materiał ponadczasowy, przydający wnętrzu przytulności, ciepła i stylu. Niestety, podłoga wykonana z drewna może się okazać dość kłopotliwa w utrzymaniu, ponieważ wymaga odpowiedniej pielęgnacji, środków czyszczących czy impregnacji.
Wraz z pojawieniem się na rynku płytek gresowych, producenci wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów i proponują płytki imitujące drewno, które nie tylko pięknie się prezentują, ale też posiadają wszystkie właściwości płytek gresowych, a więc są wytrzymałe, odporne na ścieranie oraz uszkodzenia, a także w utrzymaniu czystości. Nie dziwi więc fakt, że gres imitujący drewno zyskał tak dużą popularność wśród klientów.

Jak wybrać drewnopodobne płytki gresowe?

Najważniejszym parametrem płytek gresowych jest odporność na ścieranie, oznaczona symbolem PEI. Terakota rekomendowana do domu powinna mieć powyżej III PEI:

  • III PEI – odpowiednie do salonów, kuchni, łazienek;
  • IV PEI – idealne do pomieszczeń ze zwiększonym natężeniem ruchu, jak wejścia czy korytarze;
  • V PEI – sprawdzą się w miejscach publicznych, często uczęszczanych przez dużą liczbę osób.

Symbolem R oznaczana jest antypoślizgowość gresu. Płytki drewnopodobne z symbolem R13 lub więcej będą świetnie służyły na łazienkowej podłodze czy brodziku, podkreślając styl wnętrza, a jednocześnie nie powodując zagrożenia po wyjściu spod prysznica na mokrą podłogę.

Gresy jak drewno – wady i zalety

Kafle gresowe mają wiele zalet, jednak przed zakupem warto znać ich drobne mankamenty. Jednym z nich jest dość skomplikowany montaż, który zdecydowanie jest trudniejszy niż położenie tradycyjnych drewnianych paneli. Cięcie czy wiercenie płyt gresowych wymaga również wykorzystania specjalistycznego sprzętu. Dodatkowo, kafelki drewnopodobne nie będą wprawdzie odbiegały estetyką od paneli z naturalnego drewna, jednak będą zdecydowanie chłodne w dotyku. Ten problem można jednak rozwiązać stosując ogrzewanie podłogowe lub wykorzystując dywaniki w najbardziej kluczowych miejscach pomieszczenia.
Gres jest bardzo wytrzymałym materiałem, charakteryzującym się też niską nasiąkliwością, dzięki czemu jest odporny na działanie wody oraz nie wymaga częstego i mozolnego czyszczenia. Jednak jeśli nastąpi mechaniczne uszkodzenie, najczęściej zaleca się wymianę całej płytki, gdyż ewentualne ubytki będą negatywnie wpływały na aspekt estetyczny podłogi.