Gresy drewnopodobne – na czym polega ich fenomen?

Płytki imitujące drewno – solidny materiał podłogowy

W ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem cieszą się płytki gresowe, które do złudzenia przypominają drewno. Wybierają je zarówno klienci indywidualni do swoich domów, jak i osoby projektujące miejsca publiczne, takie jak: sklepy, restauracje czy salony piękności. Skąd tak duży popyt na tego typu produkty? Otóż większość z nas docenia piękno naturalnego parkietu wykonanego z drewna: jest to materiał ponadczasowy, nadający wnętrzu przytulności, ciepła i stylu. Niestety, podłoga wykonana z drewna może się okazać dość kłopotliwa w utrzymaniu, ponieważ wymaga odpowiedniej pielęgnacji, środków czyszczących czy impregnacji.

Wraz z pojawieniem się na rynku płytek gresowych, producenci wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów i proponują płytki imitujące drewno, które nie tylko pięknie się prezentują, ale też posiadają wszystkie właściwości płytek gresowych, a więc są wytrzymałe, odporne na ścieranie oraz uszkodzenia, a także łatwe w utrzymaniu czystości. Nie dziwi więc fakt, że gres imitujący drewno zyskał tak dużą popularność wśród kupujących. Obecnie oferowane gresy drewnopodobne, dzięki nowoczesnym technikom produkcyjnym, wiernie oddają wygląd naturalnego surowca. Świetnie sprawdzą się nie tylko w łazience i w kuchni, ale także w salonie, przedpokoju czy na tarasie.

Jak wybrać drewnopodobne płytki gresowe?

Najważniejszym parametrem płytek gresowych jest odporność na ścieranie, oznaczona symbolem PEI. Gres rekomendowany do domu powinien mieć powyżej III PEI:

  • III PEI – odpowiedni do salonów, kuchni, łazienek;
  • IV PEI – idealny do pomieszczeń ze zwiększonym natężeniem ruchu, jak wejścia czy korytarze;
  • V PEI – sprawdzi się w miejscach publicznych, często uczęszczanych przez dużą liczbę osób.

Symbolem R oznaczana jest antypoślizgowość gresu. Płytki drewnopodobne z symbolem R12 lub więcej będą świetnie służyły na łazienkowej podłodze czy brodziku, podkreślając styl wnętrza, a jednocześnie nie powodując zagrożenia po wyjściu spod prysznica na mokrą podłogę.

Płytki drewnopodobne w stylu jodełki francuskiej

W ostatnim czasie na rynku pojawiły się płytki drewnopodobne imitujące jodełkę francuską, inaczej zwaną Chevron.  Wzór ten układany jest z kafelków o kształcie równoległoboku, których krótsze boki przycięte są pod kątem 45° i które stykają się ze sobą na jednej osi.

Płytki jak drewno układane we wzór jodełki Chevron sprawdzą się we wnętrzach w każdym stylu. Nadadzą im charakteru i wprowadzą powiew oryginalności. Niezależnie od tego czy znajdą się na ścianach czy na podłogach będą zwracać uwagę i przyciągać wzrok.

Gresy jak drewno – wady i zalety

Kafle gresowe mają wiele zalet, jednak przed zakupem warto znać ich drobne mankamenty. Jednym z nich jest dość skomplikowany montaż, który zdecydowanie jest trudniejszy niż położenie tradycyjnych drewnianych paneli. Cięcie czy wiercenie płyt gresowych wymaga również wykorzystania odpowiedniego sprzętu. Dodatkowo, kafelki drewnopodobne nie będą wprawdzie odbiegały estetyką od paneli z naturalnego drewna, jednak będą chłodniejsze w dotyku. Ten problem można jednak rozwiązać stosując ogrzewanie podłogowe lub wykorzystując dywaniki w najbardziej kluczowych miejscach pomieszczenia.


Gres jest bardzo wytrzymałym materiałem, charakteryzującym się też niską nasiąkliwością, dzięki czemu jest odporny na działanie wody oraz nie wymaga częstego i mozolnego czyszczenia. Jednak jeśli nastąpi mechaniczne uszkodzenie, najczęściej zaleca się wymianę całej płytki, gdyż ewentualne ubytki będą negatywnie wpływały na aspekt estetyczny podłogi.

Gresy imitujące drewno są odporniejsze na uszkodzenia niż naturalne drewno i dzięki temu gwarantują długoletnie użytkowanie podłogi. Ich atutem jest także to, że doskonale wpisują się w trendy i cały czas są w modzie!

W szczególności polecamy następujące kolekcje gresów drewnopodobnych:

Pamesa Boreal 23×120 – gres matowy

Pamesa Oregon 20×120 – gres matowy, rektyfikowany

Keraben Woodfeel 20×120 – gres matowy, rektyfikowany

Emil Ceramica Mimesis – gres jak jodełka Chevron 11×54

Emil Ceramica Sleek Wood 15×90 – gres matowy, rektyfikowany, również w wariancie Chevron

Halcon Atelier 23,3×120 – gres matowy

Argenta Milena 20×120 – gres matowy, rektyfikowany

Argenta Keywood 21,8×90,4  – gres matowy

Keraben Lenda 24,8×100, 24,8×150, 75×150 – gres matowy, rektyfikowany, też w wariancie Chevron

Piemme Valentino Fleur de Bois 20×120, 60×120 – gres matowy/polerowany, rektyfikowany, również w wariancie Chevron

Fap Ceramiche Nest 20×120, 7,5×45 – gres matowy, rektyfikowany, również w wariancie Chevron

 

Podobne artykuły: