Płytki do łazienki – jak wybrać odpowiednie

Na płytki ceramiczne do łazienki składają się najczęściej:

  • terakota lub gres, które są funkcjonalne i dość uniwersalne (można ją stosować na podłodze i ścianach);
  • glazura – efektowna, ale mało odporna, wobec czego nadaje się wyłącznie do położenia na ścianach.

Wybierając terakotę na podłogę lub płytki ścienne do łazienki należy pamiętać o kilku bardzo ważnych kwestiach. Muszą to być płytki odpowiedniej jakości i powinny pasować do wnętrza (kafelki łazienkowe mogą je wizualnie zmieniać, nadrabiając w ten sposób np. braki metrażowe czy niwelując nieproporcjonalność pomieszczenia).
plytki lazienkowe scienne i podlogowe

Najnowsze trendy w płytkach łazienkowych

Sięgając po płytki do łazienki, nie powinniśmy kierować się wyłącznie modą. Ich wielkość i kolorystyka muszą być dobrane do możliwości łazienki, choć oczywiście na rynku jest tak duży wybór glazury, że nawet w obliczu dużych ograniczeń, bez problemu uda się znaleźć coś odpowiedniego. Podstawową zasadą, jakiej należy przestrzegać jest patrzenie na wnętrze jako na spójną całość. Płytki podłogowe do łazienki powinny pasować do ściennych, a zarazem pasować do stylu wyposażenia. Na przykład jasne płytki umożliwią zyskanie wrażenia przestrzenności i świeżości, dlatego szczególnie popularne w łazience są delikatne beże i odcienie piaskowych żółci, przy których dobrze wygląda biel urządzeń sanitarnych. Jednak nie jest to rozwiązanie dla wszystkich. Osoby ceniące oryginalność i mocniejsze akcenty, mogą zdecydować się na modne ostatnio ciemne lub kontrastowe kafle do łazienki. Ważne jedynie, aby być konsekwentnym, wybrać motyw przewodni i według niego, jak na podstawie klucza, dobierać wyposażenie i dodatki. Dzięki temu unikniemy chaosu, a otrzymamy unikalną i funkcjonalną przestrzeń.

Płytki  łazienkowe – parametry techniczne

Decydując się na konkretne kafelki do łazienki, należy również zwrócić uwagę na ich ergonomiczność. Muszą być łatwe do utrzymania w czystości i odporne na uszkodzenia lub porysowania. Powinniśmy też pamiętać, że łazienka to pomieszczenie, gdzie często panuje wilgoć. Zarówno płytki, jak i fugi do nich powinny być dobrane w ten sposób, aby nie przepuszczały wody (powinny mieć najniższy z możliwych poziom nasiąkliwości). Unikniemy w ten sposób zagrożenia powstania pleśni czy grzybów. Ważny jest także ich poziom ścieralności. I o ile płytki ścienne łazienkowe mogą mieć poziom najniższy, oznaczony PEI 1, o tyle na podłodze powinniśmy już instalować wyłącznie płytki o ścieralności PEI 4. Poza tym powinny być to płytki antypoślizgowe, aby nie dopuścić do niebezpiecznych wypadków. Najlepiej zdecydować się na te o średnim współczynniku, by nie utrudniać sobie zadania sprzątania łazienki (większa antypoślizgowość to większa chropowatość, a tym samym trudniejsze czyszczenie). Odradza się natomiast płytki szkliwione, które – choć efektowne – są wyjątkowo śliskie, szczególnie, jeśli są mokre. Wybierając kafle łazienkowe, nie kierujmy się więc jedynie ich wyglądem: ważna jest przede wszystkim funkcjonalność w codziennym użytkowaniu!