Płytki do łazienki – jak wybrać odpowiednie

Na płytki ceramiczne do łazienki składają się najczęściej:

  • terakota lub gres, które są funkcjonalne i dość uniwersalne (można ją stosować na podłodze i ścianach);
  • glazura – efektowna, ale mało odporna, wobec czego nadaje się wyłącznie do położenia na ścianach.

Wybierając terakotę czy gres na podłogę lub płytki ścienne do łazienki należy pamiętać o kilku bardzo ważnych kwestiach. Muszą to być płytki odpowiedniej jakości i powinny pasować do wnętrza (kafelki łazienkowe mogą je wizualnie zmieniać, nadrabiając w ten sposób np. braki metrażowe czy niwelując nieproporcjonalność pomieszczenia). Aranżację wnętrza można wzbogacić przykładowo o mozaiki dekoracyjne.
plytki lazienkowe scienne i podlogowe

Najnowsze trendy w płytkach łazienkowych

Sięgając po płytki do łazienki, nie powinniśmy kierować się wyłącznie modą. Ich wielkość i kolorystyka muszą być dobrane do możliwości łazienki, choć oczywiście na rynku jest tak duży wybór glazury i gresów, że nawet w obliczu dużych ograniczeń, bez problemu uda się znaleźć coś odpowiedniego. Podstawową zasadą, jakiej należy przestrzegać jest patrzenie na wnętrze jako na spójną całość. Płytki podłogowe do łazienki powinny pasować do ściennych, a zarazem pasować do stylu wyposażenia. Na przykład jasne płytki umożliwią zyskanie wrażenia przestrzenności i świeżości, dlatego szczególnie popularne w łazience są delikatne beże i odcienie piaskowych żółci, przy których dobrze wygląda biel urządzeń sanitarnych. Również gresy imitujące drewno są mocnym punktem aranżacji łazienek. Jednak nie są to rozwiązania dla wszystkich. Osoby ceniące oryginalność i mocniejsze akcenty, mogą zdecydować się na modne ostatnio ciemne lub kontrastowe kafle do łazienki. Można wybrać też np. płytki patchworkowe, z efektem 3D czy heksagonalne, które będą prezentować się bardzo oryginalnie. Ważne jedynie, aby być konsekwentnym, wybrać motyw przewodni i według niego, jak na podstawie klucza, dobierać wyposażenie i dodatki. Dzięki temu unikniemy chaosu, a otrzymamy unikalną i funkcjonalną przestrzeń.

Płytki  łazienkowe – parametry techniczne

Decydując się na konkretne kafelki do łazienki, należy również zwrócić uwagę na ich ergonomiczność. Muszą być łatwe do utrzymania w czystości i odporne na uszkodzenia lub porysowania. Powinniśmy też pamiętać, że łazienka to pomieszczenie, gdzie często panuje wilgoć. Zarówno płytki, jak i fugi do nich powinny być dobrane w ten sposób, aby nie przepuszczały wody (powinny mieć najniższy z możliwych poziom nasiąkliwości). Unikniemy w ten sposób zagrożenia powstania pleśni czy grzybów. Ważny jest także ich poziom ścieralności. I o ile płytki ścienne łazienkowe mogą mieć poziom najniższy, oznaczony PEI 1, o tyle na podłodze powinniśmy już instalować wyłącznie płytki o ścieralności PEI 4 lub większej. Poza tym powinny być to płytki antypoślizgowe, aby nie dopuścić do niebezpiecznych wypadków. Najlepiej zdecydować się na te o średnim współczynniku, by nie utrudniać sobie zadania sprzątania łazienki (większa antypoślizgowość to większa chropowatość, a tym samym trudniejsze jest czyszczenie). Wybierając kafle łazienkowe kierujmy się zarówno ich wyglądem, jak parametrami technicznymi. Warto pamiętać, że płytki szkliwione, – choć efektowne – mogą okazać się śliskie, szczególnie, jeśli są mokre. Można temu po części zaradzić kładąc odpowiednie dywaniki łazienkowe np. przy wejściu do kabiny czy obok wanny i zaaranżować gresy szkliwione w swojej łazience.

Podobne artykuły: