Płytki podłogowe – co warto wiedzieć?

Jakie płytki podłogowe są modne?

Płytki ceramiczne podłogowe są chętnie wybierane do wykończenia różnych pomieszczeń, przede wszystkim ze względu na trwałość i łatwe utrzymanie w czystości. Bardzo szeroka oferta materiałów umożliwia stworzenie pięknych podłóg, które posłużą przez lata. Na co zwrócić uwagę przy wyborze płytek podłogowych?

W gąszczu możliwości można dostrzec, że obecnie mamy kilka wiodących trendów w wykańczaniu podłóg płytkami. Obecnie ten materiał wykorzystywany jest do stworzenia pomysłowych podłóg w różnego rodzaju pomieszczeniach. Od kilku sezonów modna jest geometra, która sprawdzi się do zastosowania w mniejszej skali, zarówno w aneksie kuchennym, jak i na przykład w korytarzu czy w niewielkiej łazience. Kafelki podłogowe heksagonalne – płytki na podłogę przypominające kształtem plastry miodu to charakterystyczny, oryginalny akcent w minimalistycznym wnętrzu. Natomiast jeżeli chcemy uzyskać bardziej stonowaną aranżację, zawsze sprawdzonym rozwiązaniem są kwadratowe czy prostokątne płytki w szarościach, beżach czy brązach. Projektanci stawiają na kafle podłogowe imitujące naturalny kamień, ostatnio też beton, marmur, a nawet stal. Nie ma także problemu, aby znaleźć płytki podłogowe kuchenne czy płytki podłogowe do salonu w dużym rozmiarze. Coraz częściej produkowane są na przykład wielkoformatowe płytki podłogowe 120×120 cm, które dzięki niewielkiej ilości spoin tworzą wrażenie jednolitej powierzchni i bardzo elegancko wyglądają w większych przestrzeniach, a do tego prosto i szybko się je układa.

Płytki podłogowe drewnopodobne – przytulnie i praktycznie

Bez względu na wciąż pojawiające się nowe modele płytek, w dalszym ciągu niesłabnącą popularnością cieszy się terakota podłogowa i gres podłogowy z imitacją drewna. Taka płytka podłogowa może przypominać drewno nie tylko jeśli chodzi o kolor i wzór usłojenia, ale też w fakturze, dzięki czemu można uzyskać bardzo naturalny efekt. Zaletą płytek drewnopodobnych jest oczywiście to, że są one odporne na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne, a jednocześnie nie wymagają konserwacji, ani specjalnej pielęgnacji. Jest to zatem doskonały wybór dla osób, które chciałyby posiadać parkiet nadający wnętrzu przytulności, ale potrzebują trwałej podłogi, niepodatnej na różne czynniki związane z użytkowaniem. Dodatkowym plusem jest fakt, że takie płytki można układać w jodełkę, tak jak drewno, aby wyglądały jeszcze bardziej atrakcyjnie i do złudzenia przypominały parkiet. Podłoga w jodełkę to przepis na naprawdę ciekawy design wnętrza.

Właściwości płytek podłogowych

Ważne jest nie tylko to, czy dany model płytki będzie dobrze wyglądał na podłodze, ale również to, czy będzie posiadał właściwości odpowiednie do eksploatacji. Pierwszym czynnikiem, o jakim musimy pamiętać jest to, że mamy różne rodzaje płytek ceramicznych – glazura nadaje się jedynie do wykończenia ścian, natomiast na podłogę wybieramy płytki ceramiczne bardziej odporne na:

  • obciążenia
  • wszelkie uszkodzenia mechaniczne
  • zmianę temperatur – terakotę lub sprawdzający się w najcięższych warunkach gres.

W zależności od pomieszczenia, podłoga narażona jest w różnym stopniu na zniszczenie, dlatego warto zapoznać się z takimi parametrami jak nasiąkliwość wodna, odporność na plamienie i twardość minerałów. Wybór płytek dokonany w oparciu o wskazane normy stanowi zabezpieczenie przed zniszczeniem podłogi. Trzeba pamiętać, że na tereny położone na zewnątrz budynków wybieramy jedynie płyty gresowe.

 

Podobne artykuły: