Płytki wielkoformatowe – nowa moda w aranżacji wnętrz

Płytki ceramiczne można obecnie spotkać niemal w każdym wnętrzu. Cenione są zwłaszcza za wysoką trwałość i ciekawy wygląd, który pozwala odmienić charakter dowolnej przestrzeni. Coraz częściej do tego celu wybiera się płytki wielkoformatowe XXL, stosowane powszechnie przede wszystkim jako okładziny podłóg i ścian. Osiągnięty efekt zależy jednak nie tylko od wzoru, ale również od odpowiedniego ułożenia.

Duże płytki ścienno-podłogowe oraz ich rozmiary

Zdążyliśmy już przywyknąć do widoku płytek w domach i miejscach użytku publicznego. Zapewne nierzadko spotykamy także płytki wielkoformatowe. Jaki rozmiar cechuje właśnie ten model? Płytki wielkoformatowe to zazwyczaj płytki gresowe lub glazurowane, które występują w kształcie kwadratowym lub prostokątnym. Za wielkoformatowe uznaje się te z nich, których bok w formie kwadratu przekracza 45 cm. W przypadku płytek prostokątnych wymiary muszą osiągać przynajmniej 30×60. Zalicza się do nich również 25×70. Ich rozmiar może być oczywiście znacznie większy i nieco inaczej prezentuje się w przypadku płytek podłogowych, gdzie spotkamy płytki od rozmiaru 40×90 do nawet 120×180 i większych. Różnica jest więc bardzo duża. Ponadto istnieje możliwość zamówienia płytek o wielkości niestandardowej, jednak wiąże się to z dodatkowymi kosztami, co będzie wymagało znacznego powiększenia budżetu przeznaczonego na remont.

Płytki wielkoformatowe – materiał wykonania i stylistyka

Najczęściej dostępne są płytki wielkoformatowe gresowe. Ten materiał cechuje się wysoką trwałością i odpornością na zarysowania. Tego rodzaju kafle mogą być też układane na zewnątrz budynków, jako że są mrozoodporne. Do wyboru są jednak również inne materiały wykonania płyt, spośród których najczęściej wymienia się glazurę. Największe różnice występują w cenie. Co więcej, musimy przy tym pamiętać, że niektóre z nich mogą okazać się trudniejsze do ułożenia, a to właśnie od perfekcji położenia płytek zależy ich końcowy wygląd. Wielu producentów posiada w asortymencie płytki XXL imitujące marmur, drewno czy beton. W wielu seriach dostępne są także gustowne wielkoformatowe dekoracje. Dzięki szerokiej ofercie wzorów każdy jest w stanie znaleźć odpowiedni materiał wykończeniowy do swoich wnętrz.

argenta-chalk-4

Układanie płytek wielkoformatowych

Układanie płytek o dużych rozmiarach stanowi o wiele większe wyzwanie niż położenie mniejszych elementów. Dlaczego tak się dzieje? Duży format nie pozwala ukryć ani zatuszować ewentualnych niedoskonałości, jak np. nierówności czy braku wypoziomowania. Do ich poprawnego ułożenia konieczne jest przygotowanie gładkiej powierzchni, która musi być pozbawiona wszelkich wgłębień czy uwypukleń. Jest to bardzo istotne i stosunkowo trudne do osiągnięcia. Do tego celu wykorzystuje się m.in. przyssawki. Najlepiej, aby w pracach tego rodzaju wzięły udział dwie osoby. Do położenia płytek wielkoformatowych XXL używa się upłynnionej masy klejowej, a także gumowego młotka, który służy do dociskania powierzchni płytki. Należy bardzo uważać, aby nie dopuścić do pęknięcia materiału. W tym celu koniecznie trzeba wypełnić klejem całą powierzchnię, jaka znajduje się pod płytką. W innym wypadku narazimy się na dodatkowe koszty, ponieważ cena jednej płytki w dużym rozmiarze jest dość wysoka. Efekt wynagradza jednak poczynione trudy i wydatki. Podłoga czy ściana pokryta płytami wielkiego formatu prezentuje się bowiem nadzwyczaj elegancko. Szczególnie imponujący wygląd płyt zostanie wydobyty po położeniu ich na dużych, otwartych przestrzeniach.

argenta-milena-gresy-1

W szczególności polecamy następujące kolekcje:

Pamesa- Tripoli – glazura XXL 40×120

Grespania – Tirol – glazura XXL 40×120 wraz z dekoracjami Circle

Pamesa – Pompei – gres XXL jak marmur 90×90

Pamesa – Pisa – gres XXL jak marmur, różne formaty

Keraben – Lenda – gres XXL jak jodełka chevron 75×150

 

Podobne artykuły: