Płytki w małych formatach z dużym potencjałem dekoracyjnym

Płytki w małych formatach – zastosowanie i zalety

Dziś tego typu ceramika wykorzystywana  jest głownie jako wtrącenie, urozmaicenie i przełamanie w większych aranżacjach. A także jako wypełnienie powierzchni mniejszych fragmentów pomieszczeń o bardziej autonomicznym charakterze. Przykładami wykorzystania małych płytek ceramicznych lub mozaik w tym pierwszym znaczeniu będą akcenty, pasy czy całe fragmenty ścian – jak te na wysokości wzroku – np. nad linią umywalki w łazience, na wysokości zamontowania baterii, lustra, a także jako pas ściany między blatem, a szafkami górnymi w kuchni.

Natomiast w tym drugim przypadku, mniejsze płytki doskonale sprawdzą się przy wyklejaniu wnęk, wnętrza kabiny prysznicowej, obudowy słupów nośnych, stelaża wc, czy wanny. Ich niewielki rozmiar powoduje, że znajdują zastosowanie na powierzchniach, które nie zawsze są idealnie płaskie – niewypukłe, ale mają np. łukowaty przebieg jak choćby obudowa wanny narożnej lub kolumny. Tego rodzaju materiały wykończeniowe sprawdzą się na podłogach pozwalając np. ukryć wady powierzchni typu krzywizny. Zróżnicowanie sposobów ułożenia w wielu przypadkach pozwala na swobodne operowania formą, co może stanowić element zaskoczenia i wpływać na ogólny obiór, a nawet decydować o charakterze całego pomieszczenia.

Małe płytki ceramiczne posiadają także taką zaletę, że są lżejsze od dużych płyt, co jest istotne przy ich transporcie i ewentualnym wnoszeniu na miejsce budowy. Niewielki format jest lubiany przez glazurników, ponieważ nie sprawia takich trudności przy układaniu jak kafle wielkoformatowe. Kolejnym ważnym aspektem, który przemawia na korzyść płytek w małych wielkościach, jest mniejsza strata materiału przy układaniu niż w przypadku większych modeli. W wielu koncepcjach cięcie płytek można bowiem ograniczyć do minimum.

 

 

Rodzaje i kształty płytek w małych rozmiarach

Tego typu płytki mogą mieć bardzo zróżnicowany kształt i charakter. Mogą to być płytki o zupełnie regularnych, prostokątnych kształtach, ale również przybierać kształty heksagonów, oktagonów, a nawet mieć zupełnie nietypowe, wyrafinowane formy jak choćby tzw. wzór typu arabeska. Wybór jest niezwykle szeroki – od jednolitych kafelków, poprzez drobne, kolorowe mozaiki ceramiczne, kamienne, szklane czy drewniane poprzez płytki jak patchwork, po bardzo modne dziś dekoracje typu lastryko.

W szczególności polecamy następujące kolekcje:

Pamesa Agata 21 Hex – gresy heksagonalne 19,8×22,8 i kolorowe glazury 7,5×26,5

Pamesa Mayfair – monokolorowe gresy heksagonalne 19,8×22,8

Pamesa Art – gresy jak patchwork 22,3×22,3

Delconca Frammenti – gresy jak lastryko 20×20 i glazury cegiełki 7,5×40

Ribesalbes – glazury monokolorowe 10×10

Ribesalbes – glazury monokolorowe 10×20, 10×30

Dunin – płytki i mozaiki w różnych formatach