Płytki patchwork – nowoczesna aranżacja wnętrz

Jednym ze sposobów zmiany wyglądu wnętrza są płytki patchwork. Z ich pomocą monotonne przestrzenie staną się nieszablonowe i zachwycą swoją oryginalnością. Taki dodatek może przeobrazić się w główną dekorację pomieszczenia, a odpowiednio położony podwyższy jego funkcjonalność. Jakie są zalety takiego rozwiązania i czy niesie za sobą również jakieś wady?

Płytki patchwork – czym się wyróżniają?

Tego rodzaju płytki nawiązują do dawnej techniki łączenia różnych materiałów, które występują w wielu wzorach i kolorach. W ten sposób tworzyło się swego rodzaju kolaż pełniący funkcję ozdobną. Podobnie dzieje się w przypadku samych płytek. Wykorzystuje się je najczęściej do wykończenia ścian, podłóg, a także powierzchni nad szafkami. Najczęściej spotkamy je w kuchni, gdzie bardzo często umieszczane są nad kuchenką lub powyżej blatu. Kafelki patchwork ścienne wykonywane są najczęściej z gresu albo glazury, czyli z materiałów odpornych na zabrudzenia.

Płytki patchwork w kuchni

W pomieszczeniu kuchennym płytki patchwork umieszcza się przede wszystkim na ścianach, gdzie mogą zastąpić obraz czy pozostałe dodatki. Ich rozmiar zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji domowników. Niektórzy umieszczają płytki na powierzchni całej ściany, a inni decydują się pokryć nimi jedynie wybrany fragment. Różnorodne elementy najlepiej prezentują się na tle prostych mebli i gładkich blatów. Zbyt duże natężenie wzorów może powodować efekt bałaganu. Kafle jak patchwork świetnie prezentują się w połączeniu ze strukturą drewnianych frontów. Tego rodzaju materiały wykończeniowe mogą znaleźć swoje zastosowanie także na kuchennej podłodze. Warto wtedy postawić na jednolicie zaaranżowane ściany, aby uniknąć wrażenia chaosu. Płytki ceramiczne naśladujące patchwork posiadają różne warianty wzorów powierzchni, które często są pakowane losowo, co umożliwia stworzenie niepowtarzalnego połączenia. Musimy jednak pamiętać, że zazwyczaj stosuje się je w mieszkaniach i domach, gdzie dominuje minimalizm. W takim przypadku wzorzyste kafelki patchwork stanowią jedną z nielicznych ozdób.

Płytki patchwork w łazience

Kafelki o wzorach patchworkowych są także chętnie wybierane do łazienek, toalet i salonów kąpielowych. Spotykamy je zarówno na podłogach, jak i na ścianach – najczęściej w towarzystwie gładkich płytek bazowych. Ciekawie zaprezentują się na obudowie wanny czy w przestrzeni przy umywalce. Wzorzyste płytki jak patchwork to nie tylko nowoczesny design,  ich charakter sprawia, że stanowią one doskonałą ozdobę wnętrza, które dzięki nim nabiera charakteru i staje się nietuzinkowe. Dzięki temu rodzajowi kafli możemy zaprojektować ciekawe aranżacje – nawet w niedużych pomieszczeniach.

 

W szczególności polecamy następujące kolekcje:

Novogres – barwne gresy patchwork z serii Segre

Novogres – gresy patchwork z serii Ume

Keraben – gresy patchwork z serii Priorat

Dado – gresy patchwork z serii Gare du Nord

Realonda – glazura patchwork  z serii Glint Oro

Pamesa – gresy patchwork z serii Salem

Halcon – gresy patchwork z serii Energy inspirowane marokańskim wzornictwem

 

Podobne artykuły:

 

 

Wady i zalety płytek patchworkowych

Płytki w stylu patchwork mogą zostać położone także w salonie, gdzie zastąpią tradycyjnie wybierane gładkie płyty. Nie należy ich wówczas dodatkowo zakrywać dywanem, gdyż same w sobie stanowią wyjątkową ozdobę. Kafelki patchwork posiadają szereg zalet i nie chodzi wyłącznie o ich funkcję dekoracyjną. Warto wiedzieć, że są odporne na zabrudzenia i zarysowania. Do ich czyszczenia można używać nawet tradycyjnych środków chemicznych, bez obaw o ich zniszczenie. To bardzo wygodne rozwiązanie, w przeciwieństwie do wykładziny.

novogres-huarte-3

Ponadto z pomocą takich płytek można wydzielić przestrzeń w każdym pomieszczeniu. Rozwiązanie może się okazać przydatne np. w sytuacji, gdy dysponujemy salonem z aneksem kuchennym. Gres patchwork oddzieli część kuchenną od strefy wypoczynkowej. Tego rodzaju materiały wykończeniowe równie często można spotkać w łazience, np. na ścianie prysznicowej. Jeśli chcemy aby aranżacja wnętrza przyciągała uwagę i była nietuzinkowa, wybierzmy barwne płytki patchwork. Miłośnicy ładnie zagospodarowanych tarasów czy balkonów mogą również zdecydować się na ułożenie ich na zewnętrznej podłodze, gdzie wyglądają naprawdę imponująco i cieszą oko.

novogres-weimar-2

Jakie wady mają wspomniane płytki? Niektórym osobom może przeszkadzać ich cena. Ostateczna kwota zależy jednak od wielu czynników (m.in. wielkości, użytego materiału), dlatego w rzeczywistości klienci mają do wyboru droższe oraz tańsze kafelki. W sklepach EURO-CERAMIKA oferujemy wiele modeli płytek patchwork ściennych oraz podłogowych od hiszpańskich i włoskich producentów w bardzo konkurencyjnych cenach, jak również szybko dostępnych.